C25S23HKBE00 AC Axial Compact Fan 280x280x80mm 1660m³/h 101W 230V Ball Bearing
SKU
C25S23HKBE00
Buy 8 for
£245.63
each and save 5%
£258.56
In Stock
| SKU | C25S23HKBE00 |
|---|---|
| Manufacturer | FANDISEU |
| Current Type | AC |
| Fan Type | AC Compact Axial Fan |
| ATEX | No |
| Rated Voltage | 230V.a.c |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | 280x280x80mm |
| Connection Type | Terminal |
| Cable Length | 12.2" - 310mm |
| Max Air Flow (50Hz) | 1660(m³/h) |
| Airflow Range (50Hz) | >501m³/h |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Speed (RPM) | 2725 |
| IP Rating | IP20 |
Description
Specially designed for control panels and enclosures, the AC axial compact fan range offers:
- Compact sizes
- Ball & Sleeve Bearing options on many lines
- Dust and water protection
- A wide selection of airflows
Standard specifications of the C25S23HKBE00 EC axial compact fan:
- Casing Material: aluminium UNI5076
- Impeller Material: casing of aluminium alloy die casting and black painted steel
- Protection degree: IP20, according to EN 60529 standard
- Fixing system: No 4 holes Ø5.4
- Motor protection: thermally
- Rated temperature range: from -20°C to +70°C
- Lifetime L10 at 25°C: from 53,000 to 80,000 h
- Weight: 2.8 kg
- Approvals: CE
| Dimension | 280x280x80 |
| Rated Voltage | 230 Va.c |
| Rated Power (50/60Hz) | 104/135 |
| Max Air Flow (m3/h) | 1660/1840 |
| Static Pressure (50/60Hz) | 250/220 |
| Rated Speed (50/60Hz) (RPM) | 2725/3105 |
| Noise (50/60Hz) (dB(A) | 72/75 |
| Bearing Type | Ball |