A08B23HWSF00 AC Axial Compact Fan 80x80x38mm 39m³/h 14W 230V Sleeve Bearing
SKU
A08B23HWSF00
Buy 72 for
£28.25
each and save 5%
£29.74
In Stock
| SKU | A08B23HWSF00 |
|---|---|
| Manufacturer | FANDISEU |
| Current Type | AC |
| Fan Type | AC Compact Axial Fan |
| ATEX | No |
| Rated Voltage | 230V.a.c |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | 80x80x38mm |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 11.8" - 300mm |
| Max Air Flow (50Hz) | 39(m³/h) |
| Airflow Range (50Hz) | < 100m³/h |
| Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Speed (RPM) | 2500 |
| IP Rating | IP44 |
Description
Specially designed for control panels and enclosures, the AC Axial Compact Fan range from Axair online offers:
- Compact sizes
- Ball & Sleeve Bearing options on many lines
- Dust and water protection
- A wide selection of airflows
Standard Specifications of A08B23HWSF00 AC Axial Compact Fan:
- Casing Material: Black varnished aluminum
- Impeller Material: Black fibreglass reinforced plastic (PBT PC) UL 94V-0
- Protection degree: IP44, according to EN 60529 standard
- Fixing system: by No 4 M4 screws
- Motor protection: Impedance
- Storage temperature: from -40°C to +80°C
- Rated temperature range: from -40°C to +70°C Lifetime L10 at 40°C: 40,000 h
- Electrical connection: 2 leads 22AWG UL 1007, 300 mm long.
- Weight: 0.28 kg
- Approvals: UL E223195
| Dimension | 80x80x38mm |
| Rated Voltage | 230Va.c |
| Rated Power (50/60Hz) | 14/12 |
| Max Air Flow (m3/h) | 39/47 |
| Static Pressure (50/60Hz) | 32/50 |
| Rated Speed (50/60Hz) (RPM) | 2500/3000 |
| Noise (50/60Hz) (dB(A)) | 32.0/36.0 |
| Bearing Type | Sleeve |
View our full range of axial electronic cooling fans.