A12B05HTBW00 AC Axial Compact Fan 120x120x38mm 141m³/h 14W 24V Ball Bearing
SKU
A12B05HTBW00
Buy 40 for
£31.36
each and save 5%
£33.01
In Stock
| SKU | A12B05HTBW00 |
|---|---|
| Manufacturer | FANDISEU |
| Current Type | AC |
| Fan Type | AC Compact Axial Fan |
| ATEX | No |
| Rated Voltage | 24V.a.c |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | 120x120x38mm |
| Connection Type | Terminal |
| Max Air Flow (50Hz) | 141(m³/h) |
| Airflow Range (50Hz) | 100 to 250m³/h |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Speed (RPM) | 2550 |
| IP Rating | IP20 |
Description
Specially designed for control panels and enclosures, the AC axial compact fan range from Axair online offers:
- Compact sizes
- Ball & Sleeve Bearing options on many lines
- Dust and water protection
- A wide selection of airflows
Standard specifications of A12B05HTBW00 AC axial compact fan:
- Casing Material: Die-casting aluminium painted black
- Impeller Material: Black thermoplastic UL 94V-0
- Protection degree: IP20, according to EN 60529 standard
- Fixing system: by No 4 M4 screws
- Motor protection: Impedance
- Storage temperature: from -40°C to +70°C
- Rated temperature range: from -10°C to +60°C Lifetime L10 at 40°C: 30,000 h
- Electrical connection: bronze flat terminals (3x0.5 mm)
- Weight: 0.555 kg
- Approvals: UL E223195; VDE 40009963
| Dimension | 120x120x38mm |
| Rated Voltage | 24Va.c |
| Rated Power (50/60Hz) | 14/14 |
| Max Air Flow (m3/h) | 141/165 |
| Static Pressure (50/60Hz) | 62/77 |
| Rated Speed (50/60Hz) (RPM) | 2550/2800 |
| Noise (50/60Hz) (dB(A)) | 45.0/48.0 |
| Bearing Type | Ball |
View our full range of axial electronic cooling fans.