C25S12HKBE00 AC Axial Compact Fan 280x280x80mm 1450m³/h 95W 115V Ball Bearing
SKU
C25S12HKBE00
Buy 8 for
£262.07
each and save 5%
£275.86
Lead time variable - contact us on 01782 349 430
| SKU | C25S12HKBE00 |
|---|---|
| Lead Times | variable - contact us on 01782 349 430 |
| Manufacturer | FANDISEU |
| Current Type | AC |
| Fan Type | AC Compact Axial Fan |
| ATEX | No |
| Rated Voltage | 115V.a.c. |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | 280x280x80mm |
| Connection Type | Terminal |
| Cable Length | 12.2" - 310mm |
| Max Air Flow (50Hz) | 1450(m³/h) |
| Airflow Range (50Hz) | >501m³/h |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Speed (RPM) | 2675 |
| IP Rating | IP20 |
Description
Specially designed for control panels and enclosures, the AC Axial Compact Fan range from Axair online offers:
- Compact sizes
- Ball & Sleeve Bearing options on many lines
- Dust and water protection
- A wide selection of airflows
Standard Specifications of C25S12HKBE00 EC Axial Compact Fan:
- Casing Material: aluminium UNI5076
- Impeller Material: casing of aluminium alloy die casting and black painted steel
- Protection degree: IP20, according to EN 60529 standard
- Fixing system: No 4 holes Ø5.4
- Motor protection: thermally
- Rated temperature range: from -20°C to +70°C
- Lifetime L10 at 25°C: from 53,000 to 80,000 h
- Weight: 2.8 kg
- Approvals: CE
| Dimension | 280x280x80 |
| Rated Voltage | 115 Va.c |
| Rated Power (50/60Hz) | 95/124 |
| Max Air Flow (m3/h) | 1450/1680 |
| Static Pressure (50/60Hz) | 255/240 |
| Rated Speed (50/60Hz) (RPM) | 2675/3040 |
| Noise (50/60Hz) (dB(A) | 67.8/72 |
| Bearing Type | Ball |