RM-1722V OEM Spares Evaporator Fan 1400rpm 172mm 31° ECR2-0571 1400rpm
| SKU | RM-1722V |
|---|---|
| Manufacturer | Axair Refrigeration |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Frequency | 50-60Hz |
| ATEX | No |
| Speed (RPM) | 2820 |
| Blade Pitch° | 31° |
| Fan Type | Fan Assembly |
| Airflow Range (50Hz) | < 100m³/h |
| Current Type | EC |
| Cable Length | 11.8" - 300mm |
Description
RM-1722V Official Refrigeration OEM Spare Evaporator Fan
An original spare evaporator fan and motor combination, manufactured by Axair for use in leading refrigeration manufacturer units.
Delivered in 2-3 days.
Axair Code: RM-1722V
Diameter: 172mm
Pitch: 31°
Speed: 1400RPM
We offer a full range of refrigeration OEM fan spares including EC fans for evaporators and condensors, ATEX compact axial fans and fosters spare ATEX fan packs.