RM-2002V OEM Spares Evaporator Fan 1400rpm 200mm Ø 34°Pitch B/M PRM
| SKU | RM-2002V |
|---|---|
| Manufacturer | Axair Refrigeration |
| Usage | Evaporator |
| Frequency | 50-60Hz |
| ATEX | No |
| Speed (RPM) | 1650 |
| Blade Pitch° | 34° |
| Fan Type | Fan Assembly |
| Airflow Range (50Hz) | < 100m³/h |
| Current Type | EC |
| Cable Length | 11.8" - 300mm |
Description
RM-2002V Official Refrigeration OEM Spare Evaporator Fan
An original spare evaporator fan and motor combination, manufactured by Axair for use in leading refrigeration manufacturer units.
Delivered in 2-3 days.
Our Part Code: RM-2002V
Measurements:
L: 25cm x W: 25cm x H: 10cm
Diameter: 200mm
Pitch: 34 degrees
Speed: 1400RPM
We supply a wide range of OEM refrigeration fan spares including EC fans for evaporators and condensors, ATEX compact axial fans and ATEX fan packs.
The following series of evaporator fans are available to buy online (contact us for other versions):