A12B23STBW00 AC Axial Compact Fan 120x120x38mm 143m³h 22W 230V Super High Speed Ball Bearing
SKU
A12B23STBW00
Buy 40 for
£23.73
each and save 5%
£24.98
In Stock
| SKU | A12B23STBW00 |
|---|---|
| Manufacturer | FANDISEU |
| Current Type | AC |
| Fan Type | AC Compact Axial Fan |
| ATEX | No |
| Rated Voltage | 230V.a.c |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | 120x120x38mm |
| Connection Type | Terminal |
| Cable Length | 12.2" - 310mm |
| Max Air Flow (50Hz) | 143(m³/h) |
| Airflow Range (50Hz) | 100 to 250m³/h |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Speed (RPM) | 2700 |
| IP Rating | IP20 |
Description
Specially designed for control panels and enclosures, AC axial compact fans offer:
- Compact sizes
- Ball & Sleeve Bearing options on many lines
- A wide selection of airflows
Standard specifications of A12B23STBW00 AC axial compact fans:
- Casing Material: Black varnished aluminum
- Impeller Material: Black fibreglass reinforced plastic (PBT PC) UL 94V-0
- Protection degree: IP20, according to EN 60529 standard
- Fixing system: by No 4 M4 screws
- Motor protection: Impedance
- Storage temperature: from -40°C to +70°C
- Rated temperature range: from -40°C to +60°C Lifetime L10 at 40°C: 30,000 h
- Electrical connection: 2 Flat Terminals.
- Weight: 0.55 kg
- Approvals: UL E223195
View our full range of compact axial fans for electronic cooling.
| Dimension | 120x120x38mm |
| Rated Voltage | 230Va.c |
| Rated Power (50/60Hz) | 22/21 |
| Max Air Flow (m3/h) | 143/199 |
| Static Pressure (50/60Hz) | 62/97 |
| Rated Speed (50/60Hz) (RPM) | 2700/3100 |
| Noise (50/60Hz) (dB(A)) | 47.0/50.0 |
| Bearing Type | Ball |