AX232515VDIAS OEM Spares EC Frame Fan 120mmx120mmx38mm 220-240VAC 2.5w 100m³ IP54
| SKU | AX232515VDIAS |
|---|---|
| Manufacturer | XFan |
| Usage | Spare/Replacement |
| Rated Voltage | 220-240V.a.c |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Frequency | 50-60Hz |
| ATEX | No |
| Speed (RPM) | 2100 |
| IP Rating | IP54 |
| Fan Type | EC Compact Axial Fan |
| Airflow Range (50Hz) | < 100m³/h |
| Max Air Flow (50Hz) | 131(m³/h) |
| Current Type | EC |
| Dimensions | 120x120x38mm |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 59" - 1500mm |
Description
Official Refrigeration OEM Spare EC Axial Fan
Supplied officially by Axair Refrigeration into the UK market for use in leading refrigeration manufacturer units.
Our Part Code: AX232515VDIAS
Alternative Part Code: RJL1238B2
Measurements & Specification: 120mm x 120mm x 38mm
Voltage: 220-240VAC EC
Current: 2.5w
Airflow: 131m³
Ingress Protection: IP54
We supply a wide range of OEM refrigeration fan spares including EC fans for evaporators and condensors, ATEX compact axial fans and ATEX fan packs.