AX234076V OEM Spares EC Frame Fan 120mmx120mmx38mm 220-240VAC 4.0W 175m³/h IP54
| SKU | AX234076V |
|---|---|
| Manufacturer | XFan |
| Usage | Spare/Replacement |
| Rated Voltage | 220-240V.a.c |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Frequency | 50-60Hz |
| ATEX | No |
| Speed (RPM) | 2700 |
| IP Rating | IP54 |
| Fan Type | EC Compact Axial Fan |
| Airflow Range (50Hz) | 25 to 200m³/h |
| Max Air Flow (50Hz) | 175(m³/h) |
| Current Type | EC |
| Dimensions | 120x120x38mm |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 30" - 760mm |
Description
Official Refrigeration OEM Spare EC Axial Fan
Supplied officially by Axair Refrigeration into the UK market for use in leading refrigeration manufacturer units.
Axair Code: AX234076V
Alternative Part Code: RJM1238B2
Measurements & Specifications
Dimensions: 120mmx120mmx38mm
Ingress Protection: IP54
Voltage: 220-240VAC
Current: 4.0W
Airflow: 175m³/h
Lead Length: 760mm
We supply a wide range of official refrigeration spares including EC fans for evaporators and condensors, ATEX compact axial fans and ATEX fan packs.